Mestni trg 4
1420 Trbovlje
ORGANIZIRANOST SISTEMA ZAŠČITE IN REŠEVANJA NA DRŽAVNI RAVNI
Sistem zaščite in reševanja je organiziran na podlagi Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Namen sistema je varstvo ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter okolja pred naravnimi in drugimi nesrečami. Njegov cilj pa zmanjšanje števila nesreč ter preprečitev oziroma zmanjšanje žrtev in drugih posledic teh nesreč.
Temeljene naloge sistema zaščite in reševanja:
V Republiki Sloveniji je varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami organizirano kot enoten in celovit sistem, ki je vključen v sistem nacionalne varnosti (poleg obrambnega in varnostnega sistema). Ta interdisciplinarna dejavnost zahteva sodelovanje ministrstev in drugih državnih organov ter organov lokalne samouprave. Sistem zaščite in reševanja zato deluje na državni, regijski in lokalni ravni.
Težišče delovanja sistema predstavlja lokalna raven, kjer občine samostojno urejajo in izvajajo varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter organizirajo in vodijo zaščito, reševanje in pomoč na svojem območju. V občini Trbovlje je to urejeno z Odlokom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami na območju občine Trbovlje ter s Sklepom o organiziranju in določitvi enot, služb in drugih operativnih sestavov za zaščito, reševanje in pomoč v občini Trbovlje.
ORGANIZIRANOST SISTEMA ZAŠČITE IN REŠEVANJA V OBČINI TRBOVLJE
Zaradi geografskih, poselitvenih in drugih značilnosti je naša občina izpostavljena številnim naravnim nesrečam, kot so poplava, potres, zemeljski plaz, močan veter, toča in žled ter tudi nalezljive človeške, živalske ali rastlinske bolezni. Zaradi podnebnih sprememb postajajo naravne nesreče vse bolj pogoste in intenzivnejše. Poleg omenjenega lahko nesrečo povzroči tudi človek s svojimi dejanji ali ravnanjem. Sem uvrščamo jedrsko ali radiološko nesrečo, požar, večje nesreče v cestnem, železniškem ali zračnem prometu ter ekološke in industrijske nesreče.
Pri upravljanju sistema zaščite, reševanja in pomoči sodelujejo župan, občinski svet in organi občine ter lokalne gospodarske družbe, zavodi in organizacije. Operativne in strokovne dejavnosti zaščite, reševanja in pomoči vodi poveljnik Civilne zaščite Občine Trbovlje s štabom, vodja intervencije in vodje reševalnih enot in služb. Organizirano in usklajeno delovanje pristojnih služb se zagotavlja z v naprej pripravljenimi načrti zaščite in reševanja, katerih cilj je preprečitev naravnih in drugih nesreč oziroma zmanjšanje njihovih posledic ter čim hitrejšo vzpostavitev osnovnih pogojev za življenje.
Občina Trbovlje ima izdelane načrte zaščite in reševanja v skladu z določili posameznih ocen ogroženosti in veljavno zakonodajo. Izdelani so naslednji občinski načrti:
Občinski delni načrt zaščite in reševanja ob železniški nesreči,
Občinski delni načrt zaščite in reševanja ob nesreči zrakoplava,
Občinski načrt zaščite in reševanja ob potresu,
Občinski delni načrt zaščite in reševanja zaradi žleda,
Občinski načrt zaščite in reševanja ob zemeljskem plazu,
Občinski načrt zaščite in reševanja ob poplavah,
Občinski načrt zaščite in reševanja ob nesreči z nevarnimi snovmi,
Občinski delni načrt zaščite in reševanja ob jedrski in radiološki nesreči ,
SILE ZAŠČITE, REŠEVANJA IN POMOČI V OBČINI TRBOVLJE
Sile za zaščito, reševanje in pomoč glede na način vključevanja in sodelovanja državljanov delimo na prostovoljne, poklicne in dolžnostne.
Civilna zaščita
Civilna zaščita je namensko organiziran del sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Obsega organe vodenja, enote in službe za zaščito, reševanje in pomoč, zaščitno in reševalno opremo teh enot ter objekte in naprave za zaščito, reševanje in pomoč.
Pripadnik Civilne zaščite je državljan, ki je razporejen v Civilno zaščito na podlagi z zakonom določene državljanske dolžnosti. Dolžnost sodelovanja v Civilni zaščiti se začne z 18. letom in traja do 63. leta (moški) oziroma 55. leta (ženske) starosti.
Štab, enote in službe se praviloma organizirajo, kadar nalog zaščite, reševanja in pomoči ni mogoče opravljati s poklicnimi ali prostovoljnimi reševalnimi službami. Občine praviloma oblikujejo enote in službe Civilne zaščite glede na stopnjo ogroženosti mesta na določeno naravno ali drugo nesrečo.
Poveljnica Štaba Civilne zaščite Občine Trbovlje je Rebeka Fakin. Štab skupaj s poveljnico šteje 8 članov.
Gasilstvo
Gasilstvo je najbolj množična sila v sistemu zaščite, reševanja in pomoči. Organizirano je kot obvezna javna lokalna služba in predstavlja humanitarno dejavnost, ki se opravlja v javnem interesu ter je za prizadete in ogrožene ljudi in živali brezplačna.
Na območju Trbovelj to strukturo predstavljajo prostovoljni in poklicni gasilci, ki se povezujejo v Gasilsko zvezo Trbovlje. Osrednja gasilska enota je PGD Trbovlje-mesto, ki se zaradi kadrovske sestave (delovanje poklicnega jedra) in tehnične opremljenosti (gasilska enota širšega pomena) uvršča v peto kategorijo gasilskih enot. Njeno operativno področje delovanja je celotno območje občine Trbovlje. V Trbovljah poleg osrednje enote delujejo še PGD Čeče, PGD Klek in PGD Dobovec, ki pokrivajo vsak svoje operativno območje oziroma požarni okoliš ter se uvrščajo v prvo kategorijo gasilskih enot.
Pogodbeniki za zaščito in reševanje
Za opravljanje posebnih nalog zaščite, reševanja in pomoči se v okviru društev, zavodov in nevladnih organizacij ter tudi podjetij in gospodarskih služb na ravni občine organizirajo dodatne enote. Te skrbijo predvsem za oskrbo in sprejem ogroženih prebivalcev, zagotavljanje hrane in pitne vode, izvajanje gradbeno-tehnično reševanja, psihosocialno pomoč in drugo. Z načrtovanimi izvajalci ima občina sklenjene pogodbe, s katerimi so urejene medsebojne obveznosti.