Mestni trg 4
1420 Trbovlje
Člani svetniških skupin Socialni demokrati, Slovenska demokratska stranka, Nova Slovenija – Krščanski demokrati, Lista DNK Trbovelj, Levica in samostojni svetnici z županom na čelu enotno sporočamo: odločno nasprotujemo prodaji Cementarne Trbovlje zasebni družbi brez predhodne jasne vizije, varovalk in vključitve lokalne skupnosti. Razlogov za to je več.
Mednarodna korporacija Lafarge Cement, d. o. o., ki se je leta 2023 preimenovala v Holcim, prodaja cementa, d. o. o., s sedežem na Kolodvorski cesti 5 v Trbovljah, prodaja kompleks objektov in zemljišč podjetju iz Kresnic. Občini Trbovlje, ki ima v skladu z zakonskimi določbami sicer predkupno pravico, pa nalaga neizvedljive postopkovne roke za vključitev v prodajo.
Na netransparentnost prodaje je Občina Trbovlje sicer začela opozarjati že februarja letos, ko je na podlagi zaskrbljujočih govoric o prodaji sklicala sestanek s predstavniki civilne družbe in z vodstvom podjetja Holcim. Direktor podjetja je informacijo o prodaji potrdil in napovedal, da bodo ponudili možnost oddaje ponudb za nakup zainteresiranim gospodarstvenikom iz Zasavja oziroma širše in da bo občina o nadaljnjih korakih obveščena. Občina vse do konca aprila ni prejela nikakršnih informacij. Tik pred prvomajskimi prazniki pa smo prejeli ponudbo za odkup, ki se je iztekla 10. maja 2025 in bila za občino neizvedljiva, obenem pa je bilo več določb kupoprodajne pogodbe po mnenju večih pravnikov nezakonitih.
Občina predkupne pravice zaradi ponudbe v višini nekaj MIO EUR in zaradi kratkih zakonskih rokov za uveljavljanje le-te, enostavno ni bila zmožna uveljavljati, brez da bi ogrozila (finančno) stabilnost občine. Obenem pa v tako kratkem roku plačila, kot ga je predvidela družba Holcim kot prodajalec, niti ne bi mogli prejeti ponudb in odobritev dolžniških virov financiranja s strani bank ter končnega soglasja Ministrstva za finance.
Trboveljska cementarna – dokler je bila v javni lasti in upravljanju – je bila vedno gradnik trboveljske skupnosti. Desetletja je zaznamovala naše mesto, okolje in gospodarstvo. Ponujala je socialno varnost zaposlenim, spodbujala lokalni šport, gradila lokalno infrastrukturo... Trboveljčanke in Trboveljčani ne pristanemo na nič manj tudi v prihodnje, zato menimo, da mora vsaka sprememba lastništva potekati v sodelovanju z lokalno skupnostjo, upoštevajoč javni interes in dolgoročno trajnostno vizijo za našo občino.
Ne skrbi pa nas zgolj netransparentost postopka prodaje in slaba komunikacija, ampak tudi okoljski vidik, ki je za prebivalce Trbovelj in Zasavja še bolj pomemben. Okoljski davek smo že plačali in na novo onesnaževanje ne pristanemo. Zaradi spornega sežiga odpadkov Cementarne Lafarge v preteklosti, več desetletnega obremenjevanja okolja in negativnih vplivov nanj, lokalna skupnost upravičeno izraža nezaupanje in strah pred morebitnimi dejavnostmi, ki bi ponovno in še bolj obremenjevale prebivalce naših dolin. Zaskrbljujoče so predvsem napovedi o razširitvi dejavnosti v kamnolomu, dodatnem odlagališču različnih materialov in organizaciji težkega tovornega prometa skozi mesto.
V primeru prodaje območja je realen tudi scenarij, da podjetja iz Trbovelj, Zasavja in širše, odstopijo od namere o vzpostavitvi Tehnološkega parka Mesto Akrobatov in gradnje novih industrijskih objektov v največji regijski obrtno-industrijski coni Lakonca, za katero je Občina Trbovlje že prejela sklep in pogodbo o sofinanciranju izgradnje komunalne opreme iz Sklada za pravični prehod, v višini več kot 9 MIO EUR. S tem bi bila ogrožena tudi največja investicija občine v njeni zgodovini.
Župan in spodaj podpisani občinske svetnice in svetniki zahtevamo, da se vsakršni posli, povezani s prenosom lastništva trboveljske cementarne, nemudoma ustavijo in se v postopek vključi Občina Trbovlje ter najširša javnost. Zahtevamo, da se postopek spremembe lastništva oblikuje na način, da bo lokalna skupnost lahko v skladu s svojimi pristojnostmi in zakonskimi obveznostmi preverila možnosti in opravila razpravo o strateškem razvoju območja v javnem interesu in lasti. Nedopustno je, da o prihodnosti enega ključnih območij v občini odločajo izključno zasebni interesi poslovnežev, brez odgovornosti do ljudi, okolja in razvoja naše skupnosti.
Podpisniki izjave zato jasno sporočamo: v primeru, da bo prišlo do posla mimo volje ljudi in javnega interesa, bomo angažirali najširši krog občanov, dodatna pravna sredstva in druge prijeme, da skupaj z lokalnimi organizacijami in civilno družbo takšno netransparentno prodajo odločno preprečimo. Pod nobenim pogojem ne bomo dovolili dejavnosti, ki so okoljsko obremenjujoče. V preteklosti smo že uspeli in tudi tokrat bomo!
Trbovlje niso naprodaj.
Podpisniki izjave:
Marjetka Bizjak, Socialni demokrati
Rok Koprivc, Socialni demokrati
Vesna Jesih, Socialni demokrati
Samo Fakin, Socialni demokrati
Sibila Ložina, Socialni demokrati
Milan Žnidaršič, Socialni demokrati
Nataša Pavlovič, Socialni demokrati
Mirza Ribič, Socialni demokrati
Borut Dolanc, Slovenska demokratska stranka
Sara Sotlar, Slovenska demokratska stranka
Matjaž Popotnik, Slovenska demokratska stranka
Drago Kočar, Nova Slovenija – Krščanski demokrati
Jože Pustoslemšek, Lista DNK Trbovelj
Primož Siter, Levica
Valentina Gazvoda, samostojna svetnica
Petra Čede, samostojna svetnica